Dantis praranda įvairaus amžiaus žmonės – tiek jauni, tiek vyresni, tiek ir senoliai. Nepriklausomai nuo to, kiek metų žmogui ir kiek dantų jis neteko, tai verčia atsisakyti kai kurių gyvenimo malonumų ir kasdien kovoti su įvairiais nepatogumais. Tačiau kai kurie su šia problema susidūrę žmonės susigyvena su atsiradusiais pokyčiais ir ignoruoja dantų trūkumą. Jūs irgi iš tų, kurie mano, jog nieko tokio, kad kartais tenka atsisakyti skanaus maisto ar pridengti ranką burna, slepiant dantų trūkumą? Turime blogų žinių: prarasti dantys ne tik sukelia smulkius nepatogumus, bet ir žaloja sveikatą.

Kai kurie nemalonūs pokyčiai, lydintys dantis praradusius žmones:

  • Estetika. Pastebėjus, kad net ir žavingų veido bruožų žmogui trūksta keleto dantų, jo patrauklumas ženkliai sumažėja. Tai, jog dantų trūkumas toli gražu neprideda žavesio, supranta ir su šia problema susiduriantys pacientai. Nepriklausomai nuo to, kiek žmogus neturi dantų, tai daro neigiamą įtaką jo išvaizdai. Pavyzdžiui, jeigu trūksta vieno ar kelių dantų, vengiama juoktis bei šypsotis, laisvai bendrauti su kitais žmonėmis ar ieškoti naujų karjeros galimybių. Jeigu trūksta daugumos ar visų dantų, ilgainiui ima nykti žandikaulio kaulas, tad pasikeičia veido bruožai bei proporcijos, įdumba žandai, atsiranda raukšlių. Tokie žmonės atrodo beveik keliais dešimtmečiais senesni, nei yra iš tiesų. Iš pradžių gali pasirodyti, kad nuolat dangstoma burna ir slepiama šypsena – tik keletas nedidelių nepatogumų, tačiau ilgainiui tai virsta rimtais kompleksais.
  • Grėsmė dar sveikiems dantims. Kiekvienas žmogus turi turėti 28 dantis, neskaitant protinių, nes tai užtikrina tinkamą sąkandį ir puikų kramtymą. Jeigu iškritę ar pašalinti dantys laiku nepakeičiami naujais, gretimi dantys ilgainiui ima slinktis atsiradusios ertmės link, taip tarsi sumažindami atsiradusį tarpą. Tai sukelia ortodontinių problemų, o kai kuriais atvejais paskatina ir dar sveikų dantų praradimą.
  • Pavojus žandikaulio kaului. Žandikaulio kaulas privalo būti nuolat aprūpinamas reikiama apkrova. Ši apkrova užtikrinama kramtant, tačiau jeigu burnos ertmėje trūksta dalies dantų, tose vietose žandikaulio kaulas nėra stimuliuojamas. Dėl šios priežasties, ilgainiui bedantėje srityje kaulas ima tirpti ir atrofuotis. Taigi, jeigu ilgai delsite, vėliau atkuriant prarastus dantis, gali prireikti kaulo priauginimo procedūrų.
  • Sutrikęs kramtymas ir virškinimas. Burna – virškinamojo trakto pradžia ir nepaprastai reikšminga virškinimo sistemos dalis. Čia smulkinamas maistas, tačiau jeigu trūksta dantų, kokybiškai sukramtyti maistą kur kas sunkiau. Prastai susmulkintas maistas trikdo medžiagų įsisavinimo apykaitą ar netgi skrandžio veiklą. Jeigu trūksta daugumos ar visų dantų, sumažėja ir seilių išsiskyrimas, tad bedančiai pacientai skundžiasi, kad nebejaučia maisto skonio ir neteko valgymo malonumo. Be to, organizmui nepaprastai sudėtinga virškinti prastai sukramtytą maistą, tad jis ima rūgti, pūti ir kelia įvairius virškinamojo trakto sutrikimus bei ligas, kurios blogina tiek fizinę, tiek emocinę savijautą.
  • Mažos, tačiau svarbios netektys. Tie, kuriems trūksta dantų, neretai švepluoja, todėl vengia garsiai kalbėti, atsisako naujų pažinčių, vengia įvairių nuotykių, negali nuoširdžiai kvatoti, pasimėgauti restorane dar neragautu patiekalu, nesišypso nuotraukose. Tai – tik nedidelės smulkmenos, tačiau nuo šių ir daugelio kitų nedidelių dalykų, priklauso gyvenimo žavesys.

Žmogaus kūnas – sudėtingas mechanizmas, kurio visi organai yra susiję tarpusavyje ir veikia išvien. Ar šis mechanizmas veiks tinkamai, jei neteks keleto savo dalių? Ne. Todėl Jūs neturėtumėte kelti klausimo, ar būtina atkurti prarastus dantis. Esminis klausimas – kaip juos atkurti. Jeigu netekote vieno, kelių, daugumos ar visų dantų, pasidomėkite šiuolaikinės odontologijos siūlomomis dantų atkūrimo galimybėmis.